Bílkoviny – moc nebo málo?

Spousta kulturistů nebo jen prostě milovníků pohybu a svého těla se řídí spoustou mýtů ohledně výživy. Jejich výživa je buď už z principu naprosto nesprávná, nebo se řídí obecně známými doporučeními a pravidly, akorát si je přizpůsobují k obrazu svému a ženou je až do krajností. To všechno v domnění, že celý proces urychlí a dříve dosáhnou svého vytyčeného cíle...
Jak ale platí prakticky všude, a ve sportu obzvláště, všeho moc škodí a nic by se nemělo uspěchat. Protože pak může mít naše snaha mnohdy přesně opačný efekt a napáchat víc škody než užitku.

Jedním z takových mýtů je i ten, který se týká  bílkovin

. Jedná se v podstatě o velmi logickou dedukci vycházející z toho, že sval jsou v podstatě samé bílkoviny. A čím více bílkovin tělu tedy dodáme, tím víc tak můžeme svaly „nafouknout“. To je bezpochyby pravda, ale jak již bylo řečeno, spousta lidí si tento fakt vyloží po svém. Vyloží si to po svém tak, že se pokusí do sebe nasypat ohromné množství aminokyselin a bílkovin ve velmi krátkém čase a dřou do úmoru v naději, že celý proces co nejvíce urychlí. Ovšem lidské tělo není stroj a jako většina pochodů v něm i tento není závislý pouze na jedné proměnné (přísunu potravy). Spousta z nich si neuvědomuje, že tělo má omezenou kapacitu a na zpracování potřebuje taky dostatečný čas a odpočinek. Opravdu není jedno, jestli do sebe natlačíte kilogram bílkovin za týden nebo za den.

Vaše tělo v určitém čase dokáže totiž zpracovat pouze omezené množství aminokyselin. Když jich bude ve střevě moc, nestačí se vstřebat. Kdyby pouze odešly z těla tak, jak se do něj dostaly, tak by se nic nestalo.

Bílkoviny ovšem nejsou potrava jen pro vás, ale i pro bakterie, které žijí ve vašem těle. Začnou je rozkládat a produkovat spoustu plynů, které vás patřičně nafouknou, což je přinejmenším dost nepříjemné. Mezi těmito plyny je ovšem i čpavek, což není, pokud je vstřebán, pro vaše orgány to nejlepší. Zejména pro váš mozek a vaše játra (to je teprve první záležitost, která játra postihne).

Pokud se velké množství aminokyselin vstřebá, nemohou být všechny naráz využity na stavbu svalstva. Ovšem nějak být zpracovány musí. A postarají se o to jak jinak než zase játra (to je druhý faktor, který je přetěžuje). Zpracovány jsou tak, že uhlíkatý řetězec je metabolizován podobně jako cukry, ale jelikož nemohou být všechny rychle spáleny, uloží se, a to jak jinak než ve formě tuku (což také není zrovna povzbuzující). Dusíkaté skupiny jsou přetvářeny na nejrůznější sloučeniny obsahující dusík, které ovšem většinou nemají v těle co pohledávat a proto musí být vyloučeny. A to většinou ledvinami, což může vést k jejich přetížení a postupném selhávání. A to je horší varianta, protože ledviny zdaleka tak dobře neregenerují jako játra. Játra a ledviny jsou v první linii očišťovacího procesu, a když jsou příliš zaměstnané, tak se v těle hromadí zplodiny jiných reakcí, které už nemají s metabolismem bílkovin nic společného. Tato problematika je tedy komplexní.

Nebudu uvádět složité přepočty a tabulky s hodnotami obsahu  bílkovin  v jednotlivých potravinách. Uvedu jen pár čísel, které si pak můžete sami převést na vaši stravu a zjistit tak, jak jste na tom v porovnání s doporučenou denní dávkou. Ta se pohybuje v rozmezí mezi 0,5 a 1 g/kg tělesné hmotnosti za den. Při posilování můžete mít samozřejmě i o něco větší přísun, ale každopádně byste se neměli dostat přes 2. To je opravdu limit vyhrazený jen pro extrémní případy, což mohou být někteří pacienti, u kterých je nutné, aby rychle nabrali svalovou hmotu nebo u profesionálních kulturistů v objemové fázi tréninku, ale to jen po poměrně krátkou dobu.

Bílkoviny jsou naprosto nezbytné, ale tím, že něco přeženete, většinou nic neuspíšíte, ba právě naopak. Klidně si dopřávejte masné výrobky i potravinové doplňky, ale nezapomeňte, že všeho s mírou.

Pro ty, kteří si tedy užívají bíloviny s mírou, máme v našem eshopu bohatý výběr proteinových nápojů- bílkovin :-))))

autor: Jaromír Josiek přečteno: 19101
Přidat příspěvek
Jméno:
Titulek:
E-mail:
Příspěvek:
Kód:
bezpečnostní kód
Michal | reagovat
22.01.2009 13:21:03

Proč tedy autor tohoto článku uvádí, že 2gramy bílkovin na 1kg tělesné hmotnosti by měl člověk dosahovat jen v extrémních případech, když zde v mnoha článcích píšete, že optimální přísun bílkovin je 1.6 - 2.5gramů
Martin | reagovat
05.12.2008 09:08:54
odpoved a reakce
Ano, 2 g bílkovin na 1 kg těl. váhy můžete mít.



Osobně mám 2.5 g bílkovin na kg těl. váhy v objemu. Myslím, že vše trávím bez problému.
jimmy | reagovat
22.11.2008 18:49:26

Dobrý den, snažím se nabrat svalovou hmotu, po tom co sem si toto přečetl tedy mužu v pohodě brát 2g/Kg bílkovin ?
stránka: 1
sportovní zprávy

Best of & Crash ČSSR Rallye 1979 - 1980 - VIDEO

Thu, 28 Mar 2024 12:22:19 GMT
Tak trochu akční i bláznivý sestřih z dávné minulosti naší rally.
zdroj: eWRC.cz

Volkan Isik se vrátil na rychlostní zkoušky

Thu, 28 Mar 2024 08:19:47 GMT
Někdejší turecký šampión naposledy odjezdil kompletní sezónu před dlouhými dvanácti lety.
zdroj: eWRC.cz

Litvínovský útočník Jurčík přijde kvůli trestu o úvodní dva zápasy semifinále

Thu, 28 Mar 2024 15:09:00 +0100
Praha - Litvínovský hokejista Ondřej Jurčík přijde o úvodní dva semifinálové zápasy ...

Mám za sebou nejlepší přípravu v kariéře, řekl Procházka před bojem s Rakičem

Thu, 28 Mar 2024 13:25:00 +0100
Brno - Poprvé od listopadové porážky s Brazilcem Alexem Pereirou se do zápasnické klece ...

zdroj:

zdroj:
home kontaktynapište náme-shop - e kulturistikagalerie sportovců
Akční balíčkyBCAA - AminokyselinyProteinyAnabolizérySpalovače - CarnitinIontové nápojeGaineryDietyCreatinevýprodej
377 461 999, 373 701 730
fitsport@fitsport.eu


Použité obrázky jsou ze serveru
Copyright (c) 123RF Stock Photos