Boxerský střeh - správný postoj

Střeh je postoj, ve kterém sportovci již skutečně boxují, v soubojích i cvičně. Jak již z názvu vyplývá, je to postoj, ve kterém boxer soustředěné očekává měnící se podmínky boje, tedy veškeré akce soupeře. Jeho útoky, pohyb a přesuny, soustředí se na jeho chyby, ale také analyzuje prostředí a okolí (boj u provazů nebo v rohu ringu). V podstatě lze zjednodušené říci, že střeh je postavení nebo i způsob držení těla, ve kterém se boxer pohybuje po celou dobu trvání kola. Z tohoto postoje jsou vedeny jeho útoky a obrany...
Často můžeme při sledování boxerských zapasu nebo při tréninku zaslechnout termín "střehové postavení". Samotný střeh ovšem není ani tak pevným postojem, jako spíše držením těla, pozicí paží, trupu a nohou, které v ladné souhře reagují na změny boje. Střeh je pružným postojem s minimem odkrytých míst, která by mohl soupeř zasáhnout, z něhož je boxer schopen okamžité přejít do útoku nebo obrany. Ve střehu se boxer pohybuje po ringu, hledá si nevýhodnější město pro útok nebo obranu, postupuje za soupeřem, ustupuje před soupeřem nebo z vlastního útoku.

Boxer tedy drží střeh i při chůzi, respektive při posunech v ringu. To je důležité kvůli gardu. Gard je způsob držení střehu. Zpravidla bývá určen laterální vyhraněností sportovce, praváci stojí s pravou rukou vzadu a levou vpředu, leváci opačné. Postavení silnější ruky je vzadu a podle tohoto postavení se pojmenovává i gard (pravý, pravogardák. resp. levý, levogardák). Postavení silnější ruky vzadu je výhodné v tom, že slabší přední ruka připravuje útok silnější zadní ruky. Zpravidla bývá poměr úderů 1:3. tedy na jeden úder zadní ruky připadají zhruba tři údery ruky přední. Zadní ruka je přitisknutá k obličeji na lícní kosti, pevné drží obrannou pozici, v podstatě je posledním obranným prvkem, chránícím obličej a této před zasažením, a do úderú vyráží většinou až ve chvíli, kdy je útok dostatečné připraven a je menší pravděpodobnost inkasování úderu.

Střeh se u levého a pravého gardu neliší v ničem, jsou pouze zrcadlové obrácené. U klasického gardu, který je poměrné rozšířenější variantou, stojí boxer s levou nohou vpředu a pravou vzadu.

Podle postavení nohou se přirozeně natočí i trup. levé rameno je vpředu, blíže k soupeři, pravé rameno je vzadu. Postavení nohou a natočení trupu odpovídá l postavení nikou. Celé tělo je tedy natočeno levou stranou vpřed. Boxer však pochopitelně nestojí k soupeři bokem, natočení těla je optimální někde mezi úplným bočním a čelním postavením.

Ale vratme se k pozici nohou - ty jsou od sebe vzdálené o něco málo více než na šířku ramen. Jako pomůcka k určení délky rozkročení nohou se poměrné často uvádí délka části nohy od špičky chodidla ke koleni. Sportovec se postaví do základního postoje (tj. na šířku ramen), poté posune pravou nohu vzad (po přímce, nikoliv šikmo k tělu) tak, aby mohl položit pravé koleno k vnitřní klenbě nártu levé nohy (víz obr.).


Postoj boxera musí být dostatečné stabilní. Čím je rozkročení širší a delší, tím vétší bude stabilita postoje, ovšem s rostoucí délkou postoje se zhoršuje rychlost pohybu na nohou. To samé platí i naopak, pochopitelné extrémně dlouhý postoj nebo úzký postoj stabilitě, resp. rychlosti pohybu nepomůže. Délka postoje se určuje ve směni přímém k soupeři, šířka postoje je ve směru kolmém na délku postoje (viz obr. níže). Vzdálenost mezi špičkou levé nohy a patou nohy pravé by měla být zhruba 20-30 cm.

Více informací o boxu získáte v této knize: Box - od firmy Grada

Tato ojedinělá publikacesi klade za cíl představit box nejen jako kontaktní sportovní disciplínu, ale také jako zajímavou alternativu kondičního tréninku. Začínající adepty a sportovní veřejnost seznámí se základy boxu a pomůže překonat ostych před tímto krásným sportem. Samotným boxerům a jejich trenérům bude vodítkem ke zpestření tréninku, zkvalitnění techniky úderů a zlepšení kondice. Zajímavé podněty naleznou i v kapitolách o výživě a pitném režimu či v psychologické přípravě. Knihu mohou využít nejen vyznavači klasického boxu, ale také kickboxu, thajského boxu a dalších bojových sportů, ve kterých se používají stejné úderové techniky rukou. Autor, zkušený trenér, přináší dále mnoho zajímavých informací o historii, zákulisí boxu a jeho vnímání veřejností.


autor: redakce přečteno: 21273
Přidat příspěvek
Jméno:
Titulek:
E-mail:
Příspěvek:
Kód:
bezpečnostní kód
MMH - box | reagovat
05.10.2016 21:13:15
Střeh
Ano, střeh Guard.. Boxerský střeh je správně :)
iron-fighters | reagovat
11.06.2010 12:14:13
Střeh
Střeh jo? Asi máte na mysli bojove postaveni. Ale jinak docela povedeny clanek.
stránka: 1
sportovní zprávy

Déšť rozhodnul o vítězi Rallye Coeur de France

Mon, 27 Sep 2021 08:32:33 GMT
Francouzský asfaltový šampionát se začíná vyvíjet hodně zajímavým směrem a o titul by se ...
zdroj: eWRC.cz

Double Volkswagenu v anglických lesích

Sun, 26 Sep 2021 12:38:10 GMT
Na čtvrtý podnik sezóny se britské mistrovství přesunulo na východní pobřeží severní ...
zdroj: eWRC.cz

Král nechá po kauze spolupráce s StB o své budoucnosti rozhodnout výkonný výbor

Mon, 27 Sep 2021 13:37:00 +0200
Praha - Prezident Českého hokeje Tomáš Král nechá o své budoucnosti po kauze odhalení ...

Sparta Fotbalové asociaci ČR nabídla, že na Strahově vybuduje národní stadion

Mon, 27 Sep 2021 13:48:00 +0200
Praha - Fotbalová Sparta podle generálního ředitele Františka Čupra nabídla Fotbalové ...

Svědík, Hoftych, Jarošík, Horejš či Šilhavý? Kdo se jednou stane nástupcem slávistického krále Trpišovského?

Mon, 27 Sep 2021 14:38:00 +0200
Česká liga > Nic netrvá věčně. V životě ani ve fotbale. Dobře to vědí i fanoušci Slavie ...
zdroj: eFotbal.cz

Pešek? Spartě se konečně povedl přestup! Skončí obě slávistické série v neděli na Letné? Záleží i na tom, jestli nastoupí Mandous

Mon, 27 Sep 2021 14:35:00 +0200
Česká liga > PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM. Ano, v 9. ligovém kole zaujaly některé věci, třeba ...
zdroj: eFotbal.cz
home kontaktynapište náme-shop - e kulturistikagalerie sportovců
Akční balíčkyBCAA - AminokyselinyProteinyAnabolizérySpalovače - CarnitinIontové nápojeGaineryDietyCreatinevýprodej
377 461 999, 373 701 730
fitsport@fitsport.eu


Použité obrázky jsou ze serveru
Copyright (c) 123RF Stock Photos