Dieta vs.pohyb – věčné dilema

Protože naše stránky hojně navštěvují nejen kulturisté, ale také lidé, kteří chtějí zhubnout, připravili jsme článek na téma dieta versus pohyb.

Každý, kdo se rozhodne přinutit ručičku na váze nabrat směr více doleva (tedy směrem k nižším hodnotám) a rozhodne se poradit s někým fundovaným, je většinou postaven před věčné dilema. Trápit se na ergometru, stepperu, na kole nebo běhat po parku, či prostě jen zredukovat svůj kalorický příjem vhodnou úpravou jídelníčku? Každý z těchto přístupů má své příznivce i odpůrce a vězte, že zástupci obou táborů se ani v nejmenším a za žádných okolností neshodnou. Pojďme se nyní pokusit je rozsoudit...
Nejlepší způsob, jak rozetnout gordický uzel mezi dvěmi nesmiřitelnými stranami je nedat za pravdu nikomu. Anebo oběma. A právě ta druhá varianta je ta, kterou nyní zvolíme. Tak jako všechno v životě, je i tato záležitost věcí kompromisu. Potěším zejména ty, kterým nevadí se občas pohnout, ale mají panickou hrůzu z toho, že budou muset radikálně změnit svůj jídelníček a přejít na tolik neoblíbenou a drastickou redukční dietu. Naopak nepotěším ty, kteří se za žádnou cenu hýbat nechtějí a nejraději by vše řešili jen omezením kalorického příjmu. Každý aspoň trochu znalý obezitologie a fyziologie vám řekne, že je bezpodmínečně nutné do vašeho hubnoucího plánu zakomponovat oba faktory.

Jaké je tedy tajemství úpravy jídelníčku a onoho zrádného „JOJO-efektu“? Princip je velmi jednoduchý. Tělo je naprogramované tak, že pokud má všeho dlouhodobě dostatek, tak se nesnaží energii ukládat, ale v klidu ji okamžitě spálí, protože ví, že to není třeba, neboť se mu přísunu energie opět dostane. Naopak, pokud tělo trpí nedostatkem, snaží se všechnu přijatou energii akumulovat a schovat ji na horší časy. Z tohoto vyplývá první ponaučení. Je lepší jíst několikrát denně a šidit tak tělo menšími dávkami. Bude pak vědět, že má všeho dostatek a nebude ukládat. Prostě a jednoduše, nemusíte si svůj denní příjem výrazně redukovat (pokud je v rozumných mezích), stačí si jej jen rozvrhnout klidně do 5-6 dávek po několika málo hodinách (nebojte se jíst relativně vyrovnané dávky každé 3-4 hodiny).

Dalším faktorem je to, že lidé s vyšší hmotností mají vzhledem ke své váze (tedy v přepočtu na jednotku hmotnosti) vyšší základní energetický výdej. Proto tedy, když se rozhodnete hubnout z vysoké hmotnosti pomocí omezení kalorického příjmu, jde všechno najednou tak krásně a hladce. Ale pak se proces rapidně zpomaluje, a když už se po tak dlouhém utrpení rozhodnete si zase dopřát, jdou kila zase rychle nahoru (protože ten příjem není nově nastavený, tedy pomalejší, metabolismus schopen prostě utáhnout). Proto je dobré snižovat hmotnost pomalu a dlouhodobě (ne více než 1-1,5 kg za týden). Jednak si tělo zvykne a jednak si zvyknete na novou stavu vy a nebude vás to tak lákat hřešit. Je to pravda běh na dlouhou trať, který není každý ochoten podstoupit, ale věřte, že je to jediný způsob, který vám zajistí trvalé výsledky.

Navíc časem se dostanete na jistou hranici, pod kterou se dostanete jen opravdu rapidním snížením kalorického příjmu, který už ovšem nejste dlouhodobě schopni udržet. Proto je potřeba přidat k ke sníženému příjmu i zvýšený výdej energie. Navíc pokud se budete aktivně pohybovat už od začátku vaší hubnoucí kůry, nebudete muset snižovat váš příjem tak rychle, a taky pro vás celý proces nebude tak drastický (budete prostě hubnout, aniž byste museli naráz výrazně slevit ze svých návyků, což je psychicky velmi povzbuzující).

Pokud budete oboje důsledně dodržovat, dostaví se ještě jeden příznivý efekt. Kombinací obou přístupů zhubnete poměrně snadno a rychle a při nižší váze pro vás bude pohyb snazší a budete si moci dovolit nové aktivity, což váš trénink opět zpestří a zpříjemní, což opět zpříjemní váš program. Vidíte tedy, že kombinací obou lze poměrně jednoduše dosáhnout požadovaného cíle. Chce to jen trochu odhodlání, zvolit si bod startu a trpělivost při překonávání počátečních překážek, dokud si na nový režim nezvyknete. Pak už není takový problém si požadované proporce udržet, nejhorší je vždy začít.

Ve Vaší snaze zbavit se přebytečného tuku Vám mohou pomoci doplňky na odbourávání tuků z anšeho eshopu.

AKČNÍ BALÍČKY na HUBNUTÍ  koupíte ZDE :  AKČNÍ BALÍČKY


Autorské právo: voronin76 / 123RF Reklamní fotografie

autor: Jaromír Josiek přečteno: 11126
Přidat příspěvek
Diskuze k tomuto článku nebyla otevřena. Otevřetete tuto diskuzi přidáním Vašeho příspěvku.
Jméno:
Titulek:
E-mail:
Příspěvek:
Kód:
bezpečnostní kód
sportovní zprávy

B. Magalhães bude program skládat závod od závodu

Mon, 19 Mar 2018 20:14:19 GMT
Bruno Magalhães loni velmi překvapil svými výkony se Škodou Fabií R5 a rád by letos navázal ...
zdroj: eWRC.cz

Rufa Sport v sezóne 2018 vo FIA ERC a MSR Rally

Mon, 19 Mar 2018 19:37:48 GMT
Tohtoročná rally sezóna sa už v rámci svetových podujatí rozbehla. Európsku a slovenskú jej ...
zdroj: eWRC.cz

Darida sesadil Čecha a je poprvé Fotbalistou roku

Mon, 19 Mar 2018 22:45:00 +0100
Praha - Českým Fotbalistou roku se poprvé v kariéře stal Vladimír Darida. Záložník ...

Dvougólový náskok nemůžeme tak lehce ztratit, zlobil se Moravčík

Mon, 19 Mar 2018 22:01:00 +0100
Olomouc - Jedním gólem a dvěma asistencemi pomohl obránce Michal Moravčík hokejistům ...

Pilař zažil vítězný návrat, nyní by Liberci rád pomohl do pohárové Evropy

2018-03-19 22:32:00
Česká liga > Václav Pilař je muž, který je velmi často sužován různými zraněními. Po ...
zdroj: eFotbal.cz

Konzistentnost je jediná věc, která mě dělí od toho, abych byl nejlepší, říká bývalý hráč Rudých ďáblů

2018-03-19 21:19:00
Ligue 1 > Memphis Depay v posledním ligovém kole vstřelil vítězný gól do sítě ...
zdroj: eFotbal.cz
home kontaktynapište náme-shop - e kulturistikagalerie sportovců
Akční balíčkyBCAA - AminokyselinyProteinyAnabolizérySpalovače - CarnitinIontové nápojeGaineryDietyCreatinevýprodej
377 461 999, 373 701 730
fitsport@fitsport.eu


Použité obrázky jsou ze serveru
Copyright (c) 123RF Stock Photos