Krav Maga je umění přežít

Sebeobranných systémů je v dnešní době na výběr nepřeberné množství. Na prvním místě vždy rozhoduje míra účinnosti, dále délka doby, během které je člověk schopen naučit se dané techniky a profesionalita trenérů. Všechny tyto požadavky systém Krav Maga, splňuje...
Krav Maga, ve volném překladu boj zblízka, je vysoce efektivní systém, který byl původně vytvořen pro izraelské ozbrojené složky a později přizpůsoben pro civilní sektor. O jeho účinnosti svědčí množství zahraničních elitních ozbrojených jednotek, které tento bojový a sebeobranný systém přijali oficiálně za vlastní. Mezi nejznámější patří CIA, FBI, IDF a mnohé jiné.
Mezinárodní Krav Maga Federace vychovává ty nejlepší instruktory na světě, ať už pro armádní, policejní nebo civilní sektor. Mezi její hlavní aktivity patří podpora lokálních sekcí a pořádání vysoce profesionálních seminářů a kurzů. V jejím čele stojí Eyal Yanilov, student a dlouholetý asistent zakladatele systému Krav Maga, Imiho Lichtenfelda.
Krav Maga v ČR

Tento vysoce účinný sebeobranný systém se momentálně vyučuje na všech kontinentech ve více jak čtyřiceti zemích světa. Mezi ně od roku 2007 patří i Česká republika. Praha, Kladno a Ostrava jsou zatím jediná města, ve kterých trénují instruktoři certifikovaní IKMF. Prezidentem České sekce je Jakub Otipka, který se tomuto systému věnuje od roku 2003 a v dnešní době připravuje další instruktory po celé republice.
Přirozenost a efektivita

Všechny Krav Maga techniky jsou postaveny na základních pohybech těla a přirozených reakcích. Proto je tento vysoce efektivní systém zvládnutelný pro všechny. Mezi studenty je velké věkové rozpětí, trénují ho jak mladí lidé se zkušenostmi z různých bojových sportů, tak i starší lidé, muži, ženy i děti. Základní techniky jsou rychle zvládnutelné, protože vycházejí z přirozených a instinktivních pohybů. Proto jsou studenti schopni dosáhnout za krátký čas poměrně dobrých výsledků.
Může to potkat každého

Efektivita tohoto systému zaručuje úspěšnost v obraně slabšího proti silnějšímu a většímu protivníkovi. Padesátikilová žena je při správném zvládnutí situace a techniky schopna poradit si s mužem o polovinu těžším. Při trénincích se využívají stresové faktory jako například více útočníků, překvapivé útoky a mnohé jiné. Některé hodiny se také odehrávají v reálném prostředí – trénuje se v prostředcích městské hromadné dopravy, ve vodě, ve stísněných prostorách, jako například ve výtahu nebo v automobilu.

To vše je příprava na situaci, která může potkat každého z nás. To, že žijeme v civilizované zemi, nám nezaručuje bezpečí. Denně dochází k útokům, při kterých jsou agresoři často ozbrojeni. Techniky jak se bránit útočníkovi s nožem nebo pistolí v ruce, jsou běžnou součástí tréninků. Při výuce tohoto systému se dbá také na prevenci - jak komunikovat s případným útočníkem, jak předcházet konfliktům a v neposlední řadě, jak zvládnout efektivně ubránit sebe, či jiné osoby.

Srovnání

Krav Maga není sport, ale je to sebeobranný systém. Přesto se neubrání jistým porovnáváním s ostatními bojovými sporty. Pokud bychom se na to podívali zblízka, zjistili bychom pár důležitých věcí – Krav Maga není na rozdíl od jiných bojových umění rituálně orientovaná a není složitá k naučení. U jiných sportů zvládají studenti techniky až po několika letech intenzivního tréninku.

Dalším velmi důležitým rozdílem je, že tento systém nemá žádná pravidla. Naopak, studenti jsou učeni, aby v momentu střetnutí nevyužívali pouze své schopnosti a znalosti, ale také všechny předměty, které jsou k dispozici. Při trénincích se využívá stresových faktorů, aby byl student schopen přemýšlet a bleskově jednat i pod velkým tlakem.

Všechny bojové sporty kladou velký důraz na technickou a fyzickou připravenost studentů. Krav Maga je naopak díky efektivnosti a jednoduchosti technik ideálním sebeobranným systémem pro muže i ženy všech věkových kategorií a jakéhokoliv fyzického vybavení.

Stejně jako po celém světě je i v ČR kladen velký důraz na to, aby se tento vysoce účinný sebeobranný systém neučili násilníci a členové extrémistických hnutí, proto je jednou z hlavních podmínek přijetí čistý trestný rejstřík.

Text a foto: Česká sekce Krav Maga Federace

autor: redakce přečteno: 10904
Přidat příspěvek
Diskuze k tomuto článku nebyla otevřena. Otevřetete tuto diskuzi přidáním Vašeho příspěvku.
Jméno:
Titulek:
E-mail:
Příspěvek:
Kód:
bezpečnostní kód
sportovní zprávy

Lukyanuk si vybírá vůz na sezónu 2019

Thu, 17 Jan 2019 11:26:09 GMT
Loňský mistr Evropy pro letošek asi změní vůz. Který to bude?
zdroj: eWRC.cz

Autodrom Rally Série leden 2019 - video VFT

Thu, 17 Jan 2019 08:38:10 GMT
Jak se amatéři proháněli po Sosnové.
zdroj: eWRC.cz

Satoranský si nebyl jistý, zda sudí uznají vítězný koš Wizards

Fri, 18 Jan 2019 07:14:00 +0100
Londýn - I přes dobrý výkon a 14 bodů českého reprezentanta Tomáše Satoranského se ...

Berdych je na Australian Open v osmifinále, může ho čekat Nadal

Fri, 18 Jan 2019 06:34:00 +0100
Melbourne - Český tenista Tomáš Berdych poprvé na letošním Australian Open ztratil set, ...

Balotelli už prý ví, kam zamíří z Nice. Který klub má být jeho dalším působištěm?

2019-01-18 08:00:00
Ligue 1 > Nice je pro něj uzavřená kapitola a Mario Balotelli vyhlíží nové angažmá. A podle ...
zdroj: eFotbal.cz

Ani PSG, ani Bayern Mnichov. Ramsey v létě vymění Arsenal za italskou Serii A

2019-01-17 21:45:00
Premier League > Aaron Ramsey v létě opustí Arsenal a vydá se z Londýna poněkud ...
zdroj: eFotbal.cz
home kontaktynapište náme-shop - e kulturistikagalerie sportovců
Akční balíčkyBCAA - AminokyselinyProteinyAnabolizérySpalovače - CarnitinIontové nápojeGaineryDietyCreatinevýprodej
377 461 999, 373 701 730
fitsport@fitsport.eu


Použité obrázky jsou ze serveru
Copyright (c) 123RF Stock Photos