MINERÁLY - proč je užívat, základní přehled minerálů

Minerály jsou v lidském těle uloženy a cirkulují především ve formě iontů. Ty plní případ od případu rozdílné funkce. Většinou se podílejí na udržování stálého pH a vůbec stálého prostředí v organismu...
Také svými různými poměry vytvářejí různé elektrochemické gradienty nezbytné pro buněčný a elektrický transport. Některé bývají součástí hormonů nebo se podílí na jejich aktivaci. Jiné se ve formě iontů třeba nevyskytují vůbec (nebo třeba i tak i tak) a jsou ve formě rozličných sloučenin součástí stavebních materiálů (především mezibuněčných hmot).

MINERÁLY jsou v těle důležité pro:

  • udržování stálého prostředí uvnitř organismu
  • jako stavební látky
  • transport látek a vzruchů
  • jako součást enzymů
  • podporu imunitního systému
  • funkci svalů

Minerály - seznam

Sodík a draslík

Tyto 2 prvky se podílejí především na udržování stálého prostředí uvnitř organismu. Sodík je hlavním mimobuněčným a draslík hlavním vnitrobuněčným iontem. Tím vytvářejí elektrochemický gradient nezbytný pro transport z a do buňky. Hlavní slovo při tomto gradientu má draslík. Dále se oba ionty účastní na nervových a nervově - svalových přenosech, činnosti srdce a hospodaření s vodou. Draslík působí jako diuretikum (podporuje vylučování vody a tím zabraňuje vzniku ledvinových kamenů) a sodík jako antidiuretikum (zadržování vody).

zpět na » seznam minerálů

Chlor

Se stejně jako draslík podílí na udržování konstantního prostředí mimo buňku a na udržování acidobazické rovnováhy (konstantního pH). V žaludku se z něj syntetizuje kyselina chlorovodíková, která je důležitá pro aktivaci trávících enzymů v žaludku a dvanáctníku.

zpět na » seznam minerálů

Vápník a hořčík

Oba ionty se společně podílejí na správném rytmu srdce a nervově – svalovém přenosu. Vápník je ve formě svých solí hlavní složkou mimobuněčné hmoty kostí. Je kontrolován hormony štítné žlázy a přístítných tělísek. Hořčík je nezbytný při kontrole některých chemických pochodů jako tvorba nukleových kyselin, enzymů, tuků apod.

zpět na » seznam minerálů

Fosfor

Jeden z nejvýznamnějších minerálů a plní funkce především stavební. Spolu s vápníkem je ve formě hydroxyapatitu součástí kostí a hlavně zubů (a podobně jako taky fluor). Mimo to je součástí buněčných membrán a nukleových kyselin. Podílí se na udržování stálého pH krve ve formě pufrů,jeho soli (fosfáty) jsou nezbytné pro přenos energie (buď fosforylací nebo ve formě adenosintrifosfátu – ATP, což je univerzální přenašeč a poskytovatel energie pro jednotlivé reakce).

zpět na » seznam minerálů

Železo

Je složkou 2 velice důležitých bílkovin, zapojených do výměny dýchacích plynů. Hemoglobin je krevní barvivo rozvádějící kyslík do tkání celého těla a odvádějící oxid uhličitý. Myoglobin je podobné barvivo vyskytující se ve svalech, kde vážou kyslíkovou rezervu pro okamžitou potřebu. Železo ovšem nepřenáší kyslík pouze v krvi, ale také uvnitř buněk až ke specializovaným organelám a do dýchacího řetězce. Pozor na tento prvek by si měly dávat zejména ženy v průběhu menstruačního cyklu, jelikož s menstruační krví odchází jeho dosti značný podíl.

zpět na » seznam minerálů

Jód

Je součástí hormonů štítné žlázy, jejíž funkci také ovlivňuje. Hormony ovlivňují řadu metabolických procesů, zejména týkajících se energetických přeměn. Pokud se vyskytne nedostatek u dětí, může dojít k narušení jejich mentálního vývoje až ke vzniku kretenismu.

zpět na » seznam minerálů

Další minerály

Se podílejí jak na stavebních funkcích (křemík se hojně nachází ve šlachách, v podkožním vazivu a ve vazivu obecně), tak třeba na vstřebávacích funkcích (chrom je úzce spjat s inzulínem a podporuje vstřebávání glukózy do buněk, měď se podílí na vstřebávání a distribuci železa). Mimo to je měď nezbytná pro dýchání a pigmentaci kůže. Zinek zase podporuje hojení a je aktivátorem enzymů.

zpět na » seznam minerálů

Minerály – příjem

Základem je samozřejmě přísun v dobře vyvážené stravě. Při těžkých fyzických výkonech je ovšem nezbytné doplňovat jak vodu, tak i minerály, které v při pocení dostáváme z těla. Nejlepší způsob jsou iontové nápoje. Ty dělíme podle obsahu osmoticky aktivních látek na hypotonické, izotonické a hypertonické (je to vše ve srovnání s krevní plazmou). Při výkonu je třeba užívat nápoje hypotonické. Je to z toho důvodu, že pot není krevní plazma (obsah minerálů je menší) a my musíme doplňovat to, co ztrácíme. Kdybychom použili nápoj izotonický, mohli bychom se minerály předávkovat. Mimo výkon (kdy se produkují sekrety hustší s nižším obsahem vody) je naopak lepší konzumovat nápoje izotonické.

Iontové nápoje nejsou žádné minerálky na celodenní pití. Při neopatrné manipulaci se můžete minerály předávkovat, nebo jich naopak můžete mít nedostatek. Druhá varianta je pravděpodobnější, jelikož většina minerálů se dobře vylučuje společně s vodou (mimo ty, které se snadno ukládají – železo, měď, jód, fosfor, vápník, fluor…). Když budete mít například moc vápníku, vaše kosti budou křehčí a začnou se lámat. A když k tomu přidáte nedostatek hořčíku, přidají se k tomu problémy se srdečním rytmem a křeče kosterního svalstva. Pokud budete mít nevyvážený poměr draslíku a sodíku, způsobí to problémy s nervovým vedením a fungováním ledvin.

Pokud máte problémy s funkcí ledvin, důrazně doporučujeme zvážit a poradit se o konzumaci iontových nápojů s lékařem. Poměry iontů a zejména vysoká koncentrace draslíku mohou mít totiž na ledviny závažný dopad.


Minerály v doplňcích výživy můžete zakoupit ZDE :  Minerály

autor: redakce přečteno: 8642
Přidat příspěvek
Diskuze k tomuto článku nebyla otevřena. Otevřetete tuto diskuzi přidáním Vašeho příspěvku.
Jméno:
Titulek:
E-mail:
Příspěvek:
Kód:
bezpečnostní kód
sportovní zprávy

První sezona Daniela Poláška v Opel Adam Cupu

Tue, 20 Oct 2020 08:39:55 GMT
První ostrý start si ve Vsetíně na své konto připsal Daniel Polášek, který usednul do Hondy ...
zdroj: eWRC.cz

Klatovští se nechtějí vzdát

Mon, 19 Oct 2020 21:50:23 GMT
Ke dnešnímu datu v kalendáři se upíraly zraky mnoha závodníků i dalších příznivců ...
zdroj: eWRC.cz

Chovance ranilo, že v aféře figurují sudí z profesionální listiny

Tue, 20 Oct 2020 14:45:00 +0200
Praha - Odvolaného předsedu komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR (FAČR) Jozefa ...

Plíšková může Kuděrmětovové v Ostravě oplatit prohru z New Yorku

Tue, 20 Oct 2020 13:54:00 +0200
Ostrava - Ruská tenistka Veronika Kuděrmětovová bude soupeřkou turnajové dvojky Karolíny ...

Slavii řídí Belgičané, Spartu chorvatský trojlístek a do Liberce dorazí rakouští sudí

Tue, 20 Oct 2020 15:40:00 +0200
Evropská liga > Tři čeští zástupci v základních skupinách Evropské ligy se dozvěděli ...
zdroj: eFotbal.cz

Houštecký o Be'er Shevě: Nemůže nás překvapit, máme ji nastudovanou. Jestli chceme postoupit, musíme udělat 6 bodů

Tue, 20 Oct 2020 15:39:00 +0200
Česká liga > Slávisté už nabrali směr Izrael, kde je ve čtvrtek od 18:55 (vysílá Nova Sport ...
zdroj: eFotbal.cz
home kontaktynapište náme-shop - e kulturistikagalerie sportovců
Akční balíčkyBCAA - AminokyselinyProteinyAnabolizérySpalovače - CarnitinIontové nápojeGaineryDietyCreatinevýprodej
377 461 999, 373 701 730
fitsport@fitsport.eu


Použité obrázky jsou ze serveru
Copyright (c) 123RF Stock Photos