Pálení tuků - v posilovně asi ne

Dnes si dovolím vzít na paškál jedno staré dobré tvrzení, že k dosažení plochého a vyrýsovaného břišního svalstva stačí jen donekonečna dělat sklapovačky, zvedání nohou ve visu nebo jiné cviky. To je sice pravda, ale pouze z poloviny. Tyto posilovací cviky sice zpevní břišní svalstvo a tělo tak dostane patřičný tvar, ale pokud máte v oněch partiích nadbytečné tukové polštáře, tak vám v posilovně ke kýženému efektu nepomůže ani „svěcená voda“. V posilovně totiž tuky nespálíte. Popírá to totiž všechny fyziologické a biochemické principy, které se vám nyní pokusím nastínit...

Když naše svaly pracují nad určitou hranicí výkonu (který je specifický pro daný sval a samozřejmě daného jedince), které říkáme „laktátový práh“, tak naše tělo nespaluje tuky, ale především sacharidy (hlavně krevní glukózu a svalový glykogen). Cukry mají totiž tu jedinečnou vlastnost, že dokáží sloužit jako palivo jak v aerobním, tak v anaerobním režimu (to znamená za, nebo bez přístupu kyslíku). Za aerobních podmínek se cukr přemění na meziprodukt (stejný jako při štěpení lipidů), který pak vstupuje do 2 na sebe navazujících cyklů, pro které je ovšem nezbytný adekvátní přísun kyslíku.

Přístup kyslíku do pracujícího svalu je samozřejmě zajištěn i při posilování, ale ne dostatečně velký, aby uspokojil veškeré potřebné energetické nároky. A to ze 2 důvodů: jednak si pracující sval stlačuje svoje cévy a průtok krve je takto omezen a jednak tělo prostě není schopno dodat potřebný objem kyslíku. Proto je sval nucen část (a to mnohdy dost podstatnou) energetické spotřeby hradit anaerobní cestou. Do té mohou vstupovat pouze sacharidy, které se přeměňují na laktát (kyselinu mléčnou). Tak se uvolní sice pouze malé množství energie, ale zato poměrně rychle (v konečném důsledku je to ale značně neefektivní).

Někteří samozřejmě namítnou, že to je přece jedno, a že přeci stačí provádět posilovací cviky s malými zátěžemi a vysokým počtem opakování. Na tom něco je, ale i když si vezmete ony „malé zátěže“, tak stále budete balancovat na onom aerobně-anaerobním prahu. Na to, abyste dosáhli kýženého efektu, byste museli cvičit s opravdu malými váhami, úplně nejlépe bez činek (což je v posilovně trochu divné, ne?). A stejně byste nevydrželi tak dlouho, jak je třeba. Trvá to totiž nějaký čas, než tělo vůbec pořádně sáhne do tukových rezerv (asi půl hodiny). A dokážete si představit poskakovat po posilovně půl hodiny jen tak naprázdno, než se vůbec něco začne dít? Proto je nejlepší vybrat si nějakou aktivitu, kterou vydržíte dělat dlouhou dobu (nemyslím samozřejmě úplně striktně vjednom kuse).

Proto je moje závěrečná rada jednoduchá: „Pokud chcete pálit tuky, tak zapomeňte na činky, ale sedněte na kolo, nazujte kolečkové brusle, zajděte na výšlap na hory nebo se běže proběhnout. Pokud toužíte po tom zůstat v posilovně, tak si vyberte rotoped nebo stepper.“

A vřele doporučujeme Vaši snahu podpořit některým spalovačem tuků: Doplňky na odbourávání tuků

autor: Jaromír Josiek přečteno: 25783
Přidat příspěvek
Jméno:
Titulek:
E-mail:
Příspěvek:
Kód:
bezpečnostní kód
Caryfuk | reagovat
22.03.2010 20:23:25
Na karnitin se můžete klidně vyflajznout, pokud netrpite matabolickou poruchou,
L-karnitin bývá propagován jako „spalovač tuku“, doporučuje se sportovcům, při hubnutí či pacientům s onemocněním srdce nebo ledvin. V potravinových doplňcích se často kombinuje s dalšími látkami, které by údajně měly urychlovat β-oxidaci mastných kyselin.



Obvykle používané denní dávky se pohybují od asi 500 mg denně výše, vyhláška[1] připouští v doplňcích stravy maximálně 1 g denně.



Spolehlivé vědecké studie, které by potvrzovaly často proklamované účinky podávání karnitinu, chybějí. Naopak dostupná data ukazují, že suplementace karnitinem není účelná ani při zátěži, ani nezlepšuje utilizaci mastných kyselin u obézních jedinců. Karnitin je totiž v těle ve velkých zásobách, až abundantní, a pro transport mastných kyselin není jeho koncentrace zdaleka limitující ani při enormní zátěži. Navíc syntéza karnitinu je velmi rychlá a pokud je zajištěna dodávka lysinu a methioninu, je natolik výkonná, že další podávání karnitinu ztrácí smysl. Karnitin proto také není považován za léč
Meggy | reagovat
11.02.2009 14:03:35
Aerobní cvičení
Dobrý den

píšete že se má aerobní cvičení (běh na pásu ,steper,rotoped) ukončovat posilování v posilovně,ale já tímto aerobním cvičením začínám půl hodinku v posilovně a potom začínám posilovat.

Je to správné ?chci spálit tuky a zhubnout.

Děkuji
stránka: 1
sportovní zprávy

Náročnost klatovských soutěží znásobí aprílové počasí

Thu, 18 Apr 2024 19:33:15 GMT
Přes 140 kilometrů rychlostních zkoušek budou mít 32. Historic Vltava Rallye i 58. Rallye ...
zdroj: eWRC.cz

Karlovac místem testů před Croatia Rally

Thu, 18 Apr 2024 19:23:45 GMT
Chorvatský šampionát odstartoval na začátku dubna třetí ročník Quattro River Rally ...
zdroj: eWRC.cz

Fotbalisté Aston Villy uspěli v Konferenční lize v Lille až v rozstřelu

Thu, 18 Apr 2024 23:03:00 +0200
Praha - Ve čtvrtfinálových odvetách Evropské konferenční ligy si postup v normální ...

Leverkusen je po remíze s West Hamem v semifinále EL, Bergamo vyřadilo Liverpool

Thu, 18 Apr 2024 23:18:00 +0200
Praha - Fotbalisté Leverkusenu v odvetě remizovali 1:1 na hřišti West Hamu a v součtu s ...

zdroj:

zdroj:
home kontaktynapište náme-shop - e kulturistikagalerie sportovců
Akční balíčkyBCAA - AminokyselinyProteinyAnabolizérySpalovače - CarnitinIontové nápojeGaineryDietyCreatinevýprodej
377 461 999, 373 701 730
fitsport@fitsport.eu


Použité obrázky jsou ze serveru
Copyright (c) 123RF Stock Photos