Plíseň nohou - mykóza - Tinea pedum - jak se chránit

Velice, velice nepříjemná záležitost. Dle různých medicínských zdrojů některou formou plísně nohou trpí nebo trpělo až 50% obyvatel ČR. Dříve tuto nemoc důvěrně znali hlavně absolventi povinné branné služby u armády, horníci, dělníci v horkých provozech, prostě všude tam, kde se potkávaly faktory - špína, pot, nevětraná neprodyšná bota a v neposlední řadě špinavé umývárny. Dnes je tato infekční nemoc šířena také v prostředí nám důvěrně známém, tedy ve fitkách, posilovnách a bazénech...

Plíseň nohu je nejčastější plísňové onemocnění. Typický začátek nemoci je meziprstní plíseň (mezi 3. a 4. prstem) v suché (šupinaté plošky) nebo mokré formě (mokvající bílá ložiska), která může být docela boslestivá - prasklinky. Neléčená plíseň se agresivně šíří na další meziprstí a končí to napadením všech meziprstí u obou nohou. V další fázi se může rozšířit i na plosky nohou, nárt a také na nehty. Z tohoto důvodu na nic nečekejte a při prvním podezření běžte k lékaři - svému obvoďákovi nebo k dermatologovi.

Plíseň nohou je typická nemoc pro vojáky, těžce pracující a co nás zajímá nejvíce, také pro sportovce. Zůstaneme u našeho sportu, tedy posilování. Podnětů, jež napomáhají vzniku plísně, může posilující sportovec, třeba i nevědomky, naplňovat hned několik.

Ponožky

Nevhodné jsou laciné ponožky z umělých vláken - noha se v nich téměř okamžitě zpotí, nevětrá a tedy po nějakém čase zapaří - a vzniká vhká zapářka - ideální místo pro množení plísní. Kromě toho v nich nohy příšerně smrdí. Ponožky tedy doporučujeme z funkčních materiálů, kdy vhkost je odváděna na povrch ponožky. Při krátkém tréninku mohou být i ponožky bavlněné - ty ale jsou hned mokré a hrozí prochladnutí.

Boty

Pohodlné prodyšné boty s kulatou špičkou - tedy ne do špice, kdy se prsty k sobě tlačí a nemají přístup vzduchu. Jako prevenci je dobré použít některý ze sprejů proti plísním na nohy. Úplné tabu je nošení půjčených cizích bot!!! Stále ještě se s tímto jevem můžeme v posliovně setkat.

Po příchodu domů obuv dejte vyschnout na větrané suché místo a nenechávejte boty zabalené v igelitce do dalšího cvičení. Pokud máte po tréninku ještě další sportovní aktivity, třeba večení fotbálek, vemte si jiné - suché boty. I při běžném chození byste neměli v jedněch botách strávit celý den. V jiných botách choďte do školy nebo do práce a v jiných ve volném čase. Noha, ale i bota si odpočinou.

Sprcha, toalety

Tady je největší nebezpečí. Můžete se o nohy starat jak chcete, ale pokud chodíte z šatny do sprchy nebo nedejbože na toaletu naboso, tak je to jen otázkou kdy a ne jestli. Nikde, ani ve sprše samotné, nešlapejte na zem bosou nohou. Vždy mějte na nohách obuv do sprchy - tedy gumové (plastové) šlapky s vysokou podrážkou. Před odchodem ze sprchy ještě proudem tekoucí vody opláchněte chodidla i šlapky a teprve potom jděte do šatny. Ani tam pak nelšapejte bosou nohou na zem. Utřete se, chodidla samozřejmě až nakonec a rovnou do čistých a suchých ponožek a do bot. Ideální je pak ještě obuv do sprchy opláchnout vodou, nechat okapat a dát do zvláštní idelitky. Doma pak vše vybalit a nechat vyschnout.

Je nám jasné, že výše uvedené postupy působí možná trochu schizofrenním dojmem a že se někteří z Vás docela zasmáli. Ti, které to potkalo však asi ne. Určitě si pamatují na vyváření ponožek, desinfekci prakticky celého bytu, nákupu drahých preparátů a speciální obuvi, dlouhodobé léčení, bolesti...
Zdroj obrázku: www.upol.cz - Univerzita Palackého v Olomouci

Tento článek není určen nemocným, ti se už jistě léčí. Je míněn jako dobrá rada všem, kteří třeba nevědomky, riskují toto docela nepříjemné onemocnění. A onemocnění je to infekční, takže nakažlivé a přenosné. Takže by mělo platit to co znáte i z jiné, příjemnější oblasti, tedy bez ochrany ani ránu!

autor: redakce přečteno: 44828
Přidat příspěvek
Jméno:
Titulek:
E-mail:
Příspěvek:
Kód:
bezpečnostní kód
valerie007 | reagovat
11.08.2010 15:52:48
plísně
Plísně jsou nekonečné. Rády se vracejí a pokaždé se člověka drží, jako klíště... A když se jich chcete zbavit, trvá to pěkně dlouho. Poměrně účinné jsou octové koupele, výplachy apod., dále desinfekce povrchů, třeba vany, podlahy v koupelně apod., některé masti a curenzym, na podporu imunity. Tato kombinace může být účinná, pokud ji dodržujete a pokud dbáte na zvýšenou hygienu.
stránka: 1
sportovní zprávy

Aspekta Rally Team vstupuje do třídy Open N

Thu, 27 Feb 2020 15:01:36 GMT
Plzeňský Aspekta rally team se na tuzemských i zahraničních tratích pohybuje již od roku ...
zdroj: eWRC.cz

Rallyshow Vacov bude v sobotu hostit dakarskou elitu

Wed, 26 Feb 2020 20:17:24 GMT
Srdce nejednoho fanouška již tuto sobotu zaplesá.
zdroj: eWRC.cz

Skeletonistka Fernstädtová je v polovině MS šestá

Fri, 28 Feb 2020 12:29:00 +0100
Altenberg (Německo) - Skeletonistka Anna Fernstädtová je v polovině mistrovství světa v ...

Závěrečné dvě etapy Kolem SAE byly kvůli koronaviru zrušeny

Fri, 28 Feb 2020 08:47:00 +0100
Dubaj - Kvůli hrozbě nákazy koronavirem byly zrušeny závěrečné dvě etapy cyklistického ...

Slávisté Helelbrand a Oscar, sparťané Vindheim a Dočkal a viktoriáni Alvir a Bucha na plakátech v Hattricku

Fri, 28 Feb 2020 12:05:00 +0100
Česká liga > Jedinečnou kolekci plakátů nabízí poslední číslo magazínu Hattrick, které ...
zdroj: eFotbal.cz

Trucující Bucha utekl navzdory protestu Slavie do Plzně, jak to bude s Haškem ve Spartě? A co Sbor rozhodců?

Fri, 28 Feb 2020 11:43:00 +0100
Česká liga > Slávisté si lebedí, že se jim v posledním duelu s Opavou (2:0) konečně ...
zdroj: eFotbal.cz
home kontaktynapište náme-shop - e kulturistikagalerie sportovců
Akční balíčkyBCAA - AminokyselinyProteinyAnabolizérySpalovače - CarnitinIontové nápojeGaineryDietyCreatinevýprodej
377 461 999, 373 701 730
fitsport@fitsport.eu


Použité obrázky jsou ze serveru
Copyright (c) 123RF Stock Photos