Pro věčné začátečníky I.

Tento článek bude určen pro ty, kteří sice už mají hodně odcvičeno, ale i přesto vypadá jejich postava skoro jako na začátku vlivem častých dlouhodobých přestávek. Určitě se vám už někdy stalo (nebo se vám to stává častěji), že máte parádně rozjetý objemový trenink, že vám to celkově jde, jste spokojeni s výsledky i v zrcadle i v posilovně, a najednou musíte trenink ze dne na den přerušit...

S tím souvisí i to, že přestanete dobře jíst a forma jde za chvíli do háje. A vy jste opět na začátku. Budu brát inspiraci u mě, protože s těmito “dlouhodobými pauzami” jsem bojoval v podstatě celé tři roky studia na vysoké škole.

Kulturistika je běh na dlouhou trať. Když budete dva měsíce cvičit a jíst a pak další dva nic dělat nebudete, nikam se s postavou nedostanete, což jsem poznal na vlastní kůži. Těch důvodů, proč musíte náhle skončit, je mnoho. Já jsem vybral ty nejčastější, které si jeden po druhým rozebereme a vymyslíme, jak jim předcházet nebo si s nimi poradit.

Cestování, povinné kursy

Tento důvod pauzy považuji osobně za nejhorší. Na druhou stranu se zas tolika kluků netýká. Ono když studujete například tělesnou výchovu a sport na vysoké škole a máte několik povinných kursů za rok, tak je to těžké. Když si dáte deset dní pauzu od cvičení, to vám samozřejmě tolik neuškodí. Ale když těch deset dní (třeba na lyžařském kursu) budete jíst jako běžní lidé (málo a ještě k tomu špatně), tak budete po návratu domů v šoku z toho, že máte třeba o tři čtyři kila méňe. Kdyby byl takový kurs jednou ročně, tak by to ani tolik nevadilo. Ale když máte třeba dva za semestr, tak s tím těžko něco uděláte. Určitě si říkáte, že 3 kila moc nejsou. To je pravda, jenže ona se do toho pak přidá malá motivace a váš vztek. Já jsem nikdy po příjezdu z kursu hned nezačal druhý den zas pořádně cvičit a dobře jíst, protože jsem byl zkrátka vzteklý, že veškerá dřina před kursem byla k ničemu. Jak tomu předejít? Myslím, že to jde, ale hodně špatně. Těžko si někde na svahu v Itálii vytáhnete misku s kuřecím a rýží:)

Řešením by bylo si před odjezdem nakoupit potraviny, které dlouho vydrží (racio chlebíky, tuňáky, proteinové tyčinky) a baštit to, když zrovna nejste na lyžích. K tomu ještě zbalit protein a šejkr, a vždy ho vypít před tím, než půjdete na svah. Sice na vás budou ostatní divně koukat, ale asi vám moc jiných možností nezbývá. Nejlepší by samozřejmě bylo ihned po příjezdu ještě v ten den začít zase pořádně jíst. Já osobně jsem tohle ale nikdy nedokázal.

Nemoc

To každý z vás zná. Mně to nejednou překazilo trénink a stravu. Stávalo se mi to většinou na začátku podzimu. Ani jsem nevěděl jak, a už jsem měl chřipku. Potom už se to sype jako domeček z karet, přestanete cvičit, přestanete mít chuť na jídlo a je hotovo. Jak tomu předcházet, máme většinou každý v podvědomí, ale stejně jsme nemocní. Základem jsou vitaminy (ne v době nemoci, ale pořád) a otužování. Když se každý večer na konci sprchování opláchnete pět minut studenou vodou, nemůžete nic zkazit. Teple se oblékat byste se měli také naučit. V období chřipek byste neměli moc chodit tam, kde je velká koncentrace lidí. Obzvlášť věnujte prevenci nemoci v době diety, kdy je tělo mnohem víc náchylnější k nemocem.

Příště probereme ještě další možné překážky: finance, negativní pohledy ostatních a také ztrátu motivace...

autor: Tomáš Sotoláč přečteno: 12282
Přidat příspěvek
Jméno:
Titulek:
E-mail:
Příspěvek:
Kód:
bezpečnostní kód
autor | reagovat
15.10.2008 22:32:18

Můj táta tohle taky nikdy moc nechápal. Absolutně mě jako sportovce neuznával a kulturistiku už vůbec ne. Ale že sportovec jsem, to jsem mu dokázal, když mě přijali na tělesnou výchovu a viděl na vlastní oči, jak sem dokázal dát všechno například do běhu nebo plavání, abych mu dokázal opak. Od tý doby už mě bere líp, a uznává, co dělám. Tobě nezbývá, než mu taky nějákým způsobem dokázat, že se v tobě mýlí
Boby | reagovat
08.10.2008 14:48:39

Tenhle článek přesně vystihuje situace,ze života,kurzy atd.jsou velký problém já jsem se jich odmítl zůčastnit i když byli povinné a měl jsem z toho celkem velké problemy,a to cele pokračuje ve škole dál a dál,možná by bylo jednoduší kdyby učitelé byli přístupnější a kdyby lidi konečne pochopili,že jsou na světě i takovy kterým na sportu(kulturistice,posilovaní...)opravdu záleží a že kažká tahle přestávka je stojí mnoho zmařených hodin v posilovně a ztráty motivace a spoustu času.
jarda | reagovat
15.10.2008 22:19:15
Re:
stránka: 1
sportovní zprávy

Déšť rozhodnul o vítězi Rallye Coeur de France

Mon, 27 Sep 2021 08:32:33 GMT
Francouzský asfaltový šampionát se začíná vyvíjet hodně zajímavým směrem a o titul by se ...
zdroj: eWRC.cz

Double Volkswagenu v anglických lesích

Sun, 26 Sep 2021 12:38:10 GMT
Na čtvrtý podnik sezóny se britské mistrovství přesunulo na východní pobřeží severní ...
zdroj: eWRC.cz

PSG vyzve v repríze posledního semifinále LM Manchester City

Mon, 27 Sep 2021 14:55:00 +0200
Praha - Osmi zápasy pokračuje v úterý 2. kolo skupinové fáze fotbalové Ligy mistrů. Ve ...

Král nechá po kauze spolupráce s StB o své budoucnosti rozhodnout výkonný výbor

Mon, 27 Sep 2021 13:37:00 +0200
Praha - Prezident Českého hokeje Tomáš Král nechá o své budoucnosti po kauze odhalení ...

Těmto fotbalistům tipoval Messi roce 2015 zářnou budoucnost. Jak jsou na tom nyní?

Mon, 27 Sep 2021 15:30:00 +0200
Zahraničí > Když se stala současná nová hvězda francouzského PSG Lionel Messi ...
zdroj: eFotbal.cz

Svědík, Hoftych, Jarošík, Horejš či Šilhavý? Kdo se jednou stane nástupcem slávistického krále Trpišovského?

Mon, 27 Sep 2021 14:38:00 +0200
Česká liga > Nic netrvá věčně. V životě ani ve fotbale. Dobře to vědí i fanoušci Slavie ...
zdroj: eFotbal.cz
home kontaktynapište náme-shop - e kulturistikagalerie sportovců
Akční balíčkyBCAA - AminokyselinyProteinyAnabolizérySpalovače - CarnitinIontové nápojeGaineryDietyCreatinevýprodej
377 461 999, 373 701 730
fitsport@fitsport.eu


Použité obrázky jsou ze serveru
Copyright (c) 123RF Stock Photos