Termogenika – velký hit v hubnutí?

Termogenika jsou velkým hitem poslední doby a těší se neobvyklé popularitě. Proto mě dost překvapilo, když jsem o nich sháněl nějaké aspoň základní informace na českých stránkách, že jsem o nich krom pár zmínek nenašel nic. Je to zvláštní, protože na zahraničních serverech je informací o těchto potravinových doplňcích více než dost. V zahraničí jsou skutečně velmi populární. Jaké oblibě se těší u nás, nevím, ale každopádně by stálo za to, aby se o nich veřejnost dověděla. Ale ne pouze o jejich kladných účincích, které si přečtete na stránkách výrobce, ale i o možných komplikacích, které mohou být nejen lehkého rázu...

Termogenika nejsou nějaká určitá léková skupina, ale většinou se jedná o směs všemožných látek a sloučenin, které mají jediný cíl. A to sice redukci hmotnosti, především spalováním tuků. Dělají to rafinovaným způsobem – zvýšením tělesné teploty. Při vzrůstu tělesné teploty se totiž zvyšuje základní (tedy klidový) metabolický obrat. Jinými slovy vaše tělo samo o sobě spaluje více energie i bez vašeho přičinění. Tento proces samozřejmě pokračuje a stupňuje se i při fyzické zátěži.

Nasnadě je otázka, jakým způsobem dochází ke zvýšení tělesné teploty. Má to co do činění s přirozeným způsobem regulace tělesné teploty v chladných podmínkách. Tělo má několik obranných mechanismů, z nichž nejúčinnější je svalový třes. Aplikace tohoto by ovšem byla značně nepraktická, že? Mimoto dochází i k aktivaci autonomního nervového systému a hormonů štítné žlázy. A právě o podporu autonomního systému se snažíme, ne ovšem celého, ale pouze jeho sympatické části. To je ta složka, která má za úkol postarat se o dostatečnou adaptaci těla na zátěž nebo jakoukoli nerovnováhu. Provádí tedy zrychlení srdeční akce, zvýšení krevního tlaku, zostřené vidění a obecně pohotovost a vnímavost mozku, pohotovost svalů, mobilizaci energetických zdrojů a mimo to všechno se aktivuje i při snížení teploty a snaží se o její kompenzaci. Termogenika tak vlastně působí dvojím způsobem. Jednak samy o sobě mobilizují energii a zvyšují tak energetický výdej, ale spousta energie se přeměňuje na teplo, které způsobí zvýšení tělesné teploty a zvýší tak metabolický obrat.

A čím se tedy snažíme o jeho stimulaci? Látek je několik. Většina z nich je na bázi efedrinu či kofeinu. Efedrin je ovšem považován za doping a figuruje na seznamu zakázaných látek, proto záměrně uvádím, že se jedná pouze o látky založené na jeho bázi (jinak efedrin sám o sobě se používá v několika indikacích v medicíně). Kofein naproti tomu k zakázaným látkám nepatří a poměrně běžně se v těchto přípravcích vyskytuje. Vlastně je v drtivé většině z nich, jen jej na příbalovém letáku neuvidíte uvedený přímo jako kofein, ale jako Guarana. Jedná se pouze o jinou formu, jde o rostlinný výtažek, který v sobě obsahuje značné množství kofeinu, ten se ale uvolňuje postupně, takže má pomalejší nástup, ale také podstatně delší účinek (čili nenaběhne tak rychle jako kafe, ale taky tak rychle nepřejde). Guarana je taky velmi oblíbená mezi studenty, zejména pak ve zkouškovém období.

Vraťme se ale zpět k termogenikům a jejich účinným látkám na bázi efedrinu. Nejznámější je asi látka s názvem ephedra, která má podobné účinky jako efedrin, ale na rozdíl od něj není zakázaná. Další podobnou látkou je synefrin, který může být vypsaný zvlášť, nebo ve formě tzv. sirupus aurantium nebo citrus aurantium (ve skutečnosti se nejedná o nic jiného než koncentrát z pomerančové šťávy). Existuje několik dalších podobných látek, jejich názvy jsou ovšem mnohdy krkolomné a podle mého mínění je zbytečné, abych se o nich zmiňoval. To už bude lepší, když na závěr uvedu přímo pár preparátů pod jejich firemními názvy. Co se týče doplňujících látek, tak těch se v preparátech vyskytuje velká spousta a přiznám se, že mnohdy nemám tušení, proč tam jsou, a jestli mají vůbec nějaký význam, ale zřejmě se ta či ona daná kombinace osvědčila. Často jsou přidávány komplexy vitaminů skupiny B, zejména Xanthinol nikotinát, což je právě jeden z nich, akorát synteticky upravený. Zvyšuje krevní průtok a tím zlepšuje prokrvení a tím zrychluje zahřátí organismu a nástup účinku.

Na závěr ještě připojím pár firemních názvů termogenických přípravků. Většina z nich má v názvu formuli THERMOGENIC (Fat Burner Thermogenic ). A protože informací o této problematice je poměrně dost a na jeden článek až příliš, tak se jí budu věnovat ještě jednou později a budu se soustředit hlavně na účinky termogenik, ať už chtěné nebo nežádoucí, a především na to, jak s nimi hospodařit.

THERMOGENNÍ doplňky zakouúíte ZDE :   THERMOGENNÍ  doplňky

autor: Jaromír Josiek přečteno: 5432
Přidat příspěvek
Diskuze k tomuto článku nebyla otevřena. Otevřetete tuto diskuzi přidáním Vašeho příspěvku.
Jméno:
Titulek:
E-mail:
Příspěvek:
Kód:
bezpečnostní kód
sportovní zprávy

Na kalendář se bude čekat do října

Wed, 18 Sep 2019 19:26:14 GMT
Ohledně toho, kdy bude zveřejněn a jaké soutěže v něm budou obsaženy se spekuluje již ...
zdroj: eWRC.cz

Za Tatry Racing nastupujú tri posádky

Wed, 18 Sep 2019 14:14:39 GMT
V predposlednom podniku Majstrovstiev Slovenska rely popradský tím Tatry Racing rozšíril svoju ...
zdroj: eWRC.cz

PSG si díky dvěma gólům Di Maríi poradil 3:0 s Realem Madrid

Wed, 18 Sep 2019 23:21:00 +0200
Praha - Fotbalisté Paris St. Germain na úvod Ligy mistrů porazili 3:0 Real Madrid. Dvěma ...

Volejbalisté na ME udolali Nizozemce a mají blízko do osmifinále

Wed, 18 Sep 2019 22:30:00 +0200
Amsterodam - Čeští volejbalisté si připsali na mistrovství Evropy druhou výhru a ...

Real dostal nařezáno od PSG, Juventus přišel o výhru na půdě Atlétika

Wed, 18 Sep 2019 22:58:00 +0200
Liga mistrů > Středeční večer nabídl další porci úvodních zápasů skupinové fáze ligy ...
zdroj: eFotbal.cz

Ligue 1 v poslední dekádě: Atraktivní soutěž, která se mění v jednostrannou záležitost

Wed, 18 Sep 2019 21:33:00 +0200
Ligue 1 > Francouzská nejvyšší soutěž je považována za jednu z top pěti těch ...
zdroj: eFotbal.cz
home kontaktynapište náme-shop - e kulturistikagalerie sportovců
Akční balíčkyBCAA - AminokyselinyProteinyAnabolizérySpalovače - CarnitinIontové nápojeGaineryDietyCreatinevýprodej
377 461 999, 373 701 730
fitsport@fitsport.eu


Použité obrázky jsou ze serveru
Copyright (c) 123RF Stock Photos