Vytrvalec nebo kulturista?

Už jste viděli maratonce s postavou kulturisty? Asi ne. A uběhne špičkový kulturista maraton? My o žádném takovém nevíme. Je spousta sportů, které vyžadují vytrvalost a sílu zároveň - například hokej, těžká atletika, sprinteři, americký fotbal... ale vždy se jedná o krátký, výbušný aerobní výkon - sprinty, krátké střídání v hokeji, vrh koulí či hod diskem... Proč nejde na špičkové úrovni skloubit dva zcela odlišné sporty?

Samozřejmě, že to jde, ale výsledky nebudou pravděpodobně ani u jednoho ze sportů uspokojivé. Určitě jste viděli postavy vytrvalostních běžců a postavy silových sportovců. Jejich těla se adaptovala na určitou zátěž. Svalstvo vytrvalců je tvořeno většinou červenými (vytrvalými) vlákny, které nejsou objemné zato jsou vytrvalé. Naopak siloví sportovci mají větší podíl bílých silových (objemných) vláken, která zase nejsou vytrvalá a rychle se unaví. To jsou ale dva extrémy. Jsou ale taky sportovci, kteří mají disciplíny jak silového charakteru, tak vytrvalostního a jejich postavy jsou relativne osvalené (hokejisti, atleti-vícebojáři, veslaři...).

Takže je možné mít relativně dobře osvalenou postavu i když budete vykonávat vytrvalostní aktivity, ale nikdy to nebude postava jakou mají kulturisti. A na druhé straně nikdy nebudete předvádět takové vytrvalostní výkony, pokud se nebudete věnovat pouze tréninku na vytrvalost.

Takže když chcete budovat svaly a zároveň běhat, měli byste tomu přizpůsobit mimo jiné také jídelníček. Ten musí být bohatý jak na bílkoviny (min 2g na kg tělesné váhy), tak i na sacharidy. Před vytrvalostním i před silovým výkonem musí být vaše svaly dobře zásobené glykogenem (nesnažit se dohnat sachridový deficit těsně před výkonem, to už nepomůže), to znamená jíst dostatek komplexních sacharidů v delším období před tímto výkonem. Před výkonem, jak vytrvalostním, tak silovým, si dopřejte BCAA, které mají za úkol chránit svaly před odbouráním. Tyto BCAA můžete použít i během výkonu a taky těsně po něm. Těsně před vytvalostním výkonem ( jako i po dobu výkonu ) můžete použít jako zdroj energie carbogely. Jako zdroj bílkovin můžete použít širokou škálu proteinových přípravků. Ty užívejte po výkonu a před spaním, případně na svačinu.

Těsně po výkonu můžete použít i jednoduché sacharidy. Dobré je použít vitargo.

Máte se skloubením těchto dvou sportů vlastní zkušenost? Napište nám svůj příběh. Nezapomeňte přidat i fotografie, ať se máme na co koukat:-)

Pište na : redakce@e-kulturistika.cz, nejlepší příběhy odměníme sportovní výživou.

autor: redakce přečteno: 11471
Přidat příspěvek
Diskuze k tomuto článku nebyla otevřena. Otevřetete tuto diskuzi přidáním Vašeho příspěvku.
Jméno:
Titulek:
E-mail:
Příspěvek:
Kód:
bezpečnostní kód
sportovní zprávy

Best of & Crash ČSSR Rallye 1979 - 1980 - VIDEO

Thu, 28 Mar 2024 12:22:19 GMT
Tak trochu akční i bláznivý sestřih z dávné minulosti naší rally.
zdroj: eWRC.cz

Volkan Isik se vrátil na rychlostní zkoušky

Thu, 28 Mar 2024 08:19:47 GMT
Někdejší turecký šampión naposledy odjezdil kompletní sezónu před dlouhými dvanácti lety.
zdroj: eWRC.cz

MacLeodová před MS: Chceme se dostat na pódium a pokračovat v růstu

Fri, 29 Mar 2024 09:34:00 +0100
Lake Placid (USA) - Kanadská trenérka Carla MacLeodová již dvakrát dovedla českou ženskou ...

Druhý tenista světa Alcaraz prohrál ve čtvrtfinále v Miami s Dimitrovem

Fri, 29 Mar 2024 09:11:00 +0100
Miami - Španělský tenista Carlos Alcaraz prohrál na Masters v Miami čtvrtfinále s Bulharem ...

zdroj:

zdroj:
home kontaktynapište náme-shop - e kulturistikagalerie sportovců
Akční balíčkyBCAA - AminokyselinyProteinyAnabolizérySpalovače - CarnitinIontové nápojeGaineryDietyCreatinevýprodej
377 461 999, 373 701 730
fitsport@fitsport.eu


Použité obrázky jsou ze serveru
Copyright (c) 123RF Stock Photos