Ženy a trénink ve fitnesscentru - co na sebe a do sebe :-)

A nyní ještě něco okolo cvičení, aby naše cesta v posilovně začala dobře. Chvíli se zmíním ještě o tom co na sebe a o bezpečnosti a potom také o používání suplementů při sportu. Hodně žen si dělá přehnané starosti s tím co na sebe ...

... a jiné zase ze cvičení dělají módní show (a věřte mi, že občas jde o dámy, které rozhodně nemají ideální postavy). Oblečení by ale mělo být v prvé řadě funkční. Osobně mám raději obtaženější oblečení, které mi dovoluje hlídat si správnost pohybů (ano, zrcadla na stěnách jsou od toho abychom si v nich ohlídaly správnou formu cviku, ne na prohlížení se). Pokud se ale nějaká žena v upnutém oblečení necítí, může si klidně vzít i něco volnějšího. Volba oblečení by měla záviset i na klimatu posilovny. Pokud je někde klimatizace, která na záda fouká studený vzduch, nebo otevřená okna a průvan, je nutné hlavně pamatovat na to, aby klouby byly v teple – tím se předejde mnoha zraněním. Modely v USA v Kalifornii si v tamějších vedrech mohou dovolit odhalená záda a ramena, ale v našich končinách je dobré mít dlouhé kalhoty a krytá minimálně záda a ramena rukávy. V zimě je dobré mít na sobě mikinu nebo triko s dlouhými rukávy, aby kryly i lokty. Boty by měly být uzavřené a pokud možno pevné. Faktem je, že většinu žen vídám v dobré obuvi – to spíše pánové riskují podklouznutí nohy nebo pád činky na palec (nebo nárt) když cvičí v apartních pantoflích. (Jen podotýkám, že i obyčejná spadlá zarážka na tyč dokáže přes BOTASKU způsobit pěkný otok a následný zánět žil, a teď si představte že by ze stejné výšky spadla na nohu v pantofli…)

Co se týká hygieny, vždy používejte něco pod sebe. Nemusí to být nutně ručník, ale i třeba bunda, druhé tričko… Ale vždy je dobré neležet na lavičkách holou kůží – jednak proto, že ušetříte obsluze úklid mastných fleků na kožence, jednak proto, že se chráníte i samy, abyste si nelehly na upatlanou lavičku a jednak se vyhnete třeba i přenosu některých kožních onemocnění.

Pro vaši bezpečnost se snažte vždy při manipulaci s volnými činkami používat koncové zarážky. U strojů se raději poraďte s personálem a nechte si ukázat jejich správné zajištění. Dbejte na to aby zarážky byly v závaží na doraz, aby nic nebylo povolené nebo uvolněné. Pokud vidíte třeba naprasklé lanko nebo nějaký defekt, necvičte a nahlaste to obsluze.

A nakonec k doplňkům. Mnoho lidí si bohužel v současné době plete doplňky a doping, ale není to totéž. Doplňky jsou legální látky, většinou makro nebo mikroživiny. Sportovci, kteří vydávají vrcholné výkony nemusí nutně dopovat vždy, když používají nějaké prášky. Jejich tělo potřebuje zvýšené množství a specifické kombinace živin, které není možné získat z běžného jídla běžné populace. Proto potřebují ke svému sportu i doplňky. Pro kondiční sportovce specializované doplňky většinou nemají takový význam, protože netrénují tak tvrdě a jejich tělo tyto doplňky nevyužije a nezpracuje. Existují však doplňky, které mohou výrazně pomoci i těmto rekreačním sportovcům. Většinou jde o celé komplexy látek – jako jsou aminokyseliny, proteinové nápoje, sacharidové nápoje, spalovače tuků, větvené aminokyseliny (tzv. BCAA)…. Pro ženy zase existují doplňky které jsou pro ně vhodné a méně vhodné. Většina žen nemá problémy s nabíráním váhy, a proto pro ně bývají (na rozdíl od mužů) bezpředmětné doplňky typu sacharidový nebo proteinový koktejl (pokud nechtějí použít proteinový koktejl jako náhradu jídla třeba v pracovním stressu.

O vhodných doplňcích jako např. o l-karnitínu jsem se zmiňovala již v předchozích článcích stejně jako o BCAA aminokyselinách. V souvislosti se cvičením ještě dodávám – l-karnitin před cvičením umožní lepší transfer tuků z tukových buněk (a tak částečně dodává i energii při cvičení a současně umožní lepší pálení podkožního tuku). Aminokyseliny (hlavně BCAA) by se měly používat ihned po tréninku a nebo před aerobním tréninkem (hlavně ráno nalačno). Ženy se jich nemusí bát. Po aminokyselinách v doporučovaných dávkách jim svaly růst nebudou, ale uchrání si ty svaly, které již mají na sobě a jsou to právě tyto svaly, které postavě dodávají tvary. Aminokyseliny po tréninku navíc urychlí i regeneraci těla do dalšího tréninku.

Opět dodávám, že na individuální plán je nutné lépe znát sebe nebo si nechat poradit ve fitcentru, ale toto jsou základy toho, co bychom měly mít na paměti. K dalším cvičením na konkrétní patrie se určitě ještě vrátím v dalších článcích. Takže nashledanou v posilovně!

Lada Plíhalová - sestavím Vám tréninkové plány (začátečníci i pokročilí), poradím se sportovní výživou a jídelníčkem. Asistence při tréninku. Nabírání svalů, redukce tuku, rýsování.

autor: Lada Plíhalová přečteno: 16214
Přidat příspěvek
Diskuze k tomuto článku nebyla otevřena. Otevřetete tuto diskuzi přidáním Vašeho příspěvku.
Jméno:
Titulek:
E-mail:
Příspěvek:
Kód:
bezpečnostní kód
sportovní zprávy

K. Saga: Mäkinen má velký vliv na to, jaký bude Yaris

Tue, 25 Oct 2016 21:51:03 GMT
Tommi Mäkinen přivede již za dva a kousek měsíce zpět do kolotoče MS Toyotu a představitelé ...
zdroj: eWRC.cz

Juniorské pódium v hledáčku Martina Kočiho

Tue, 25 Oct 2016 21:10:03 GMT
Poslední letošní podnik juniorského světového šampionátu (JWRC) čeká o víkendu na Martina ...
zdroj: eWRC.cz

Útočník Milan Michálek byl poslán v Torontu na farmu do AHL

Tue, 25 Oct 2016 22:46:00 +0200
Toronto - Českého hokejového útočníka Milana Michálka z Toronta si nevybral žádný ...

Liberec srovnal v sezoně účty se Spartou, uspěl na jejím ledě 4:1

Tue, 25 Oct 2016 20:58:00 +0200
Praha - Hokejisté Sparty prohráli v předehrávce 16. kola extraligy s Libercem 1:4. ...

Liverpool vyzrál na Tottenham, AC Milán dostal tvrdou lekci

2016-10-25 22:53:07
OBSAHUJE VIDEO AC Milán v desátém kole italské Serie A nenavázal na své ...

Nejlepší trenéři ve FNL? Jílek táhne Sigmu zpět mezi elitu, totéž chce i Petržela

2016-10-25 21:42:31
FOTBALOVÁ NÁRODNÍ LIGA Kdo získá mistrovský titul? Kdo se probojuje do ...
home kontaktynapište náme-shop - e kulturistikagalerie sportovců
Akční balíčkyBCAA - AminokyselinyProteinyAnabolizérySpalovače - CarnitinIontové nápojeGaineryDietyCreatinevýprodej
377 461 999, 373 701 730
fitsport@fitsport.eu


Použité obrázky jsou ze serveru
Copyright (c) 123RF Stock Photos